It’s Gonna Be Monday

All righty, interpeeps. I was all prepared to post my SL update, but between a certain five year-old who is asserting all manner of will, a cold that apparently has no intention of leaving my chest cavity until I cough up at least one of my pesky lungs, and the non-stop coverage of Hurricane Ike, I think I’m pretty much done.

Case in point: right now it’s 5:30 in the afternoon, and I already have on my pajamas.

So I think it’s a safe bet that, in addition to dealing with The Child and The Cold, I’m gonna be flipping between CNN (their weather team is EXCELLENT, by the way) and The Weather Channel for the rest of the day. And night. And tomorrow.

Oh! And one more thing!

This afternoon I was picking up some stuff at the grocery store so we could make taco salads tonight, and I’ll have you know that the 8 ounce packages of Famous Name Brand shredded cheese were FOUR DOLLARS AND THIRTY NINE CENTS.

I nearly went on to my heavenly reward right there in front of the dairy case.

I mean, I’m pretty good at rolling with the economic punches, but once you add tax, that’s almost five dollars for two cups of shredded cheese. That seems a bit on the high side. Heaven knows that I’m a fan of cheese and all, but I’ll grate some blocks of cheddar for the rest of my earthly days before I pay that much for the privilege of using Famous Name Brand shredded cheese product.

I don’t know why this fascinates me so, but I can’t help but ask: what have you seen lately at the grocery store that caused a little sticker shock?

See y’all in the comments. I’ll be the one holding a box of tissues in one hand and a remote control in the other.

And coughing. I’ll also be doing a whole lot of coughing.

Charming as ever, I am.

Share:
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Comments

  1. A dozen eggs! OH MY WORD!!! What used to be an inexpensive staple is now 12 nuggets of gold!

  2. Yesterday, we ran out of diet drinks, and because diet carbonation is my drug of choice, I headed straight to the store. We live by Western (living in B’ham, I don’t have to tell you that they are EXPENSIVE!!). I wasn’t up for the $5.00 that Western likes to charge for diet drinks, so I drove to the Walmart Grocery Store. WALMART was charging $4.23 for a 12 pack of soft drinks, and they were out of the store brand. $4.23 plus the gas I used to get there = $6.00 for a 12 pack!! On a different note, were the gas stations by you all out of gas yesterday? I had to go to THREE gas stations to find one that wasn’t sold out.

  3. I’m looking into The Grocery Game for coupons. We go to Safeway to buy food in order to get the gas discount. ut I think it’s all a scam! Feel better soon…

  4. HAHAHHA Child of the corn. How funny! (I’m from Iowa).

    I’m sorry you feel sick.

    I’m with ya on the CNN having the best weather people. I think I spent the weekend with you, did you see me?

  5. Thanks for asking… I’ve been griping to my family for a week now!
    It was SUGAR… a bag of sugar that in my mind is about 1.29 was 3.49 at Walmart the other day… not even the good store, the Walmart!!! We picked apples and needed sugar for apple butter and pie and such and it wa almost as much as the apples!
    Feel better!

  6. Ummm…everything! But let’s focus on paper towels and grapes for a moment. It’s a sad day when a store considers it a “sale” when paper towels are $1 a roll. A ROLL? Give me a break. And at our Kroger, a good day would be when grapes are $1.99 a pound. Now, I have to admit that they had a sale this weekend and they were .99 a pound. That was very exciting. But that probably just means that they’ll be $4.99 a pound later this week!

  7. Milk…I’m shocked at the sticker price of milk! It’s about $4.00/gallon here and we go through at a minimum 2 gallons per week because of our two kiddos who love to drink milk! Ouch!

  8. I finally found a SL magazine at the grocery store. It seems flimsier (if that’s a word) than before. Just sitting on the couch flipping through it briefly, when I put it down, it was all bent like a well read paperback book would be.
    Didn’t lay flat at all when I laid it down.
    :(
    not good.

  9. Martha White muffin mix. Used to regularly be about .80 cents per bag, now is $1.15. Found some this weekend at the Super Wal Mart for .84 and got me some!

  10. Oh My…a bag of king size potatoes @ $7.99 at HEB here in San Antonio.

  11. Milk anywhere but Publix…$4.39/gallon at Bruno’s. And Jif Extra Crunchy, $4.85 for the large size at Walmart!

    Boomama, I saw this the other day and laughed til my stomach hurt. This is the David Crowder smiley:

    {{{{:-)}}}

    Hope you enjoy that as much as I did!

  12. $5.99 for a gallon of Horizon Organic Milk. Seriously! Did the cows get a raise?

  13. Oh girl, you don’t even want to know what I paid for cheese this weekend. I needed four cups. IT WAS $8.17 A CUP!

    Now I do live in Asia, so things like cheese, milk, chips, etc (all the GOOD stuff) tends to run higher. But $8.17??????

    It’s a good thing I don’t have company over that often. This was just for the cheese- one ingredient in my dinner!

  14. Hi, stumbled across your blog a couple weeks ago and I love it!

    I live in Nashville. Haven’t been to the store all weekend because we were moving, however, our gas was up from $3.53 to between $4.89-$5.17/gallon. Most of our gas stations have actually just closed because there is just no gas.

  15. I’m with y’all on the milk thing. Up until this weekend, it would have been cheaper to have my kids put gas in their cereal.

  16. Milk prices have gotten out of control…for the good organic whole milk…for my babies…I sometimes have to pay $5.07/half-gallon with tax. That’s insane when you have twins and they drink a half-gallon a day.

    Do you have Kroger where you live? If so, I have often found their brand shredded cheese on sale foe $1.50 a package. They have 2 1/2% lowfat as well.

  17. The grocery store is my nemesis right now. The cheese kills me. Yesterday I saw a 24-pack of bottled water for, get ready, $12.99. For water. For $13 more dollars, I can get a fancy, filtered pitcher that will last me at least two months.

    That’s just what I did.

    I’m sorry you’re sick. Colds are no fun. Praying for a quick healing.

  18. Killing me with suspense!

  19. Tammy Reese says:

    First, yes the prices are so high the only recourse is smaller portions which means the possibility of losing some pounds — which I desperately need to do–

    But the most devastating thing to happen to me is the new redesigned Southern Living.

    I hate it. And I also will not renew. I no longer get giddy with excitement when I open the mailbox and see it there. I no longer run up the driveway to the house and no matter what’s happening pause and skim it’s pages, Hurry through dinner and sit on the sofa afterwards lost in my own little Southern Living dream world, I no longer expect the great “Texas Living” section of some issues, I no longer think their recipes look as appetizing, I think there are less recipes–I haven’t counted them but seems so, probably because I no longer enjoy looking at them in there, the pictures aren’t as eye popping great of anything pictured on it’s pages.

    I will find another alternative. And I will keep all past issues I have in the old (perfect) design. I have a trunk full all the way back to 2002 and some select from the 1990’s! That’s enough to keep me going until the SL people come to their senses and give us our magazine back.

    I am 49 and have had SL as part of my life ALL my life. I have bought my mother a subscription for as long as I have earned a paycheck as a gift to her, I have given it to friends who won’t spend money on themselves in that way as well because I knew they enjoyed it so much at my house. No longer.

    Now I can only hope that Southern Lady Magazine to go monthly rather than 6 issues a year. Not as good as the old SL but it’s better than the new SL to me. I do love the Southern Lady magazine. So try it. It will help in the grieving process of our beloved Southern Living.

  20. MILK! Cheese. Eggs. Meat. Produce. Um…everything.
    My biggest shocker though, is the quantity reductions. Breyers ice cream is NOT a half gallon anymore, AND it’s up to almost $6 for 1 3/4 quarts! Sugar and flour…4 lbs now instead of 5.

    Thank God my Father owns the cattle on a thousand hills…especially as much milk as this family of seven goes through in a week ;)

  21. … this is more of a luxury item but HONEY has gone through the roof and i think its because of the “hive collapse” or whatever the sad thing is that’s going on with the honeybees. its very sad. and expensive. at least here in SoCalifornia.

    feel better soon.

    Beth (mommy to a busy 5-yr old)

  22. Um, EVERYTHING has gone up. Cheese and eggs especially. And even Husband’s favorite El Monterrey burritos. Actually, the price stayed the same, but they went from a package of 12 to a package of 8. Are you KIDDING ME? Decrease the size by 1/3 and keep the price the same? That’s insane!

    My main problem is that our Wal-Mart store is remodeling and they are “not carrying” a lot of the off-brand stuff anymore. So I have been having to buy name brand stuff when I would’ve normally bought the store brand. It has been putting a major hurt on the budget. Plus the fact that Chickster is starting to eat “real” food now and I have to buy food for him that I normally wouldn’t.

    Does it ever end?

  23. I used to buy this huge tub of ice cream (strawberry swirl) for $4 at Walmart…great savings, lasted our family awhile. It went up to almost $7! It was a luxury we could do once in awhile, now it isn’t a bargain so we don’t get it. Other things–eggs and my word, Watermelon at $7? UGH. Thankfully, we have a store called Aldi’s here as well as one of the other commenters….great deals on bread and produce, even Watermelon is only $3. Imagine what our grandparents think of when they see prices these days.

  24. This is one of the more entertaining posts I’ve read in a long time. I thought I was the only person at the grocery store who thought prices are too high and packages are getting smaller. Alone no more!

    I’ve been out of work since January (completely pre-planned, with plenty of cash to survive a few months) and am now trying to re-enter the work-world. Unfortunately, the money I’ll be making will be eaten up by the fact I will no longer have time to read the ads and cut all the coupons. But since the bank won’t take coupons instead of cash, it’s off to work I go.

    ~ H

  25. Watermelons! What is going on with Watermelons for 6.99 I am NOT that old – I swear but I remember buying them for a couple of bucks each summer! Of course that was back when they also had seeds you could spit!

    Hey here is a question. Anyone know about corn in a tube? My friend was raving about it at BUNKO and I have no idea what she is talking about! I’m not sure I can eat food from a tube without being unconsious! As a matter of fact I think I may have signed a legal document to that effect!

  26. I thought you hated shredded cheese from the bag.

    I saw some lipstick at the store the other day. I made myself re-read the price label to see if I’d read it wrong. Its price probably wouldn’t make most people blink, but I’m too cheap not to cough at how much it cost.

  27. Believe it or not, I have been so excited when shopping these past few weeks. I’ve been getting groceries from 50% off to actually making money. My strategy is to buy at the grocery store when on sale, and then shop at stores that give double the coupon value. For hygiene products I shop CVS and get items for free (with the voucher that prints at the end of receipt which is cash to spend on the next visit) and if have a coupon for that item, it’s a money maker! I love a challenge!